POGOSTA VPRAŠANJA

AinG PROJEKTIVNI BIRO - pogosta vprašanja

Kaj je dokumentacija za pridobitev gradbenega dovoljenja (DGD)?
Je namenjena pridobitvi mnenj in gradbenega dovoljenja ter vsebuje tiste podatke, na podlagi katerih se pristojni mnenjedajalec opredeli glede skladnosti dokumentacije s predpisi, ki so podlaga za izdajo mnenj, ter določi pogoje za izdelavo projektne dokumentacije za izvedbo gradnje in uporabo objekta, upravni organ pa odloči o izpolnjevanju pogojev za izdajo gradbenega dovoljenja.

Vir: Pravilnik o podrobnejši vsebini dokumentacije in obrazcih, povezanih z graditvijo objektov (Ur. L. RS, 2018)


Ali lahko investitor gradi objekt na podlagi dokumentacije za gradbeno dovoljenje DGD?
NE.

DGD je namenjen zgolj pridobitvi gradbenega dovoljenja, in ne izvajanju del, saj je njegova vsebina precej okrnjena in za gradnjo objekta nikakor ne zadostuje

Vir: Pravilnik o podrobnejši vsebini dokumentacije in obrazcih, povezanih z graditvijo objektov (Ur. L. RS, 2018)


Kaj je projekt za izvedbo (PZI)?
Namen projektne dokumentacije za izvedbo gradnje je izvajalcu podati strokovna navodila za zakoličenje objekta in izvajanje gradnje. V PZI projektu so podrobneje predstavljeni načrti arhitekture, gradbenih konstrukcij, elektro inštalacij in strojnih inštalacij. Prav tako so noter zajeti popisi del in elaborati.

Vir: Pravilnik o podrobnejši vsebini dokumentacije in obrazcih, povezanih z graditvijo objektov (Ur. L. RS, 2018)


Ali je projekt za izvedbo (PZI) potreben, če investitor gradi v lastni režiji?
DA.

Zakonski in podzakonski akti nikjer ne predpisujejo, da v primeru gradnje v lastni režiji PZI ni potreben.
Gradbeni zakon navaja da morajo imeti vsi manjzahtevni objekti, ki se gradijo v lastni režiji ob prijavi gradbišča PZI projektno dokumentacijo. Brez PZI ni mogoče prijaviti gradbišča in pričeti z gradnjo.


Kaj je potrebno priložiti k vlogi za izdajo gradbenega dovoljenja?
Potrebno je priložiti dva izvoda projektne dokumentacije za pridobitev GD, ki sta ga podpisala pooblaščeni arhitekt ali inženir, mnenja vseh pristojnih mnenjedajalcev, ki zajema vsaj mnenje občine o skladnosti s prostorskimi izvedbenimi akti in mnenje o minimalni komunalni opremljenosti, če novogradnja ne bo grajena v varovalnem območju, dokazilo o pravici graditi, če ta še ni vpisana v zemljiško knjigo.


Kakšna je višina takse za izdajo gradbenega dovoljenja?
Najnižja taksa je 54,40 evra in velja za objekte do vrednosti 13.000 evrov, za 13.000 evrov vreden objekt je taksa 136 evrov, za objekt vrednosti od 13.000 od 42.000 evrov je treba odšteti 136 evrov in 0,01% od vrednosti nad 13.000 evrov, za objekt, vreden 42.000 evrov, znaša taksa 271,80 evra, za objekte v vrednosti od 42.000 do 420.000 evrov je taksa 271,80 evra in 0,01% od vrednosti nad 42.000 evrov, za objekte, vredne 420.000 evrov, je taksa 724,90 evra, najvišja je taksa za objekte, dražje od 420.000 evrov, in znaša 724,90 evra in 0,01% od vrednosti nad to mejo.
Večina družinskih hiš spada v razred z vrednostjo od 42 do 420 tisoč evrov. Za hišo, vredno 200 tisoč evrov, bo taksa za izdajo GD tako znašala 271,80 evra plus 15,8 evra, torej 287,60 evra.


Kaj je komunalni prispevek?
Komunalni prispevek je nadomestilo za gradnjo in uporabo komunalne infrastrukture, ki ga je treba plačati občini, v kateri bo stala nova nepremičnina. Pod komunalno infrastrukturo med drugim spadajo vodovod, kanalizacija, plinovod, vročevod, cestno omrežje in javne površine, kot so parkirišča, parki, pločniki, objekti za ravnanje z odpadki.


Kaj vpliva na višino komunalnega prispevka?
Na višino komunalnega prispevka vpliva bruto tlorisna površina stavbe (prej je veljala neto tlorisna površina) površina stavbnega zemljišča namembnost stavbe opremljenost s komunalno infrastrukturo. Večja, ko sta stanovanjska površina in površina zemljišča, ter več ko je komunalne infrastrukture, višji bo komunalni prispevek. Praviloma velja, da so ti višji v urbanih naseljih, kjer je več infrastrukture, in nižji v ruralnih območjih in tam, kjer je poseljenost manjša, saj je prav zaradi tega tudi izgrajene manj infrastrukture.
Za odmero komunalnega prispevka je treba na občino oddati vlogo, večina jih ima obrazec objavljen na svoji spletni strani. Vlogo lahko odda investitor ali njegov pooblaščenec, pri tem pa je treba plačati še 22,60 evra upravne takse.
K izpolnjeni vlogi je treba obvezno priložiti: pooblastilo investitorja (če ima investitor pooblaščenca), dokazilo o pravici graditi, v primeru, če investitor ni lastnik zemljišča (overovljena kupoprodajna pogodba, predlog za vpis v zemljiško knjigo, pogodba o stavbni pravici), projektno dokumentacijo za pridobitev mnenj in gradbenega dovoljenja (DGD).